Przejdź do treści

Uczniowie LCKZiU dbają o ekologię – stworzyli kran przyszłości

Wszyscy wiemy, że zasoby wody na świecie są ograniczone. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego ile my sami zużywamy wody w czasie codziennych zwykłych czynności – mycia, gotowania, sprzątania itp. Wykazała to ankieta przeprowadzona wśród młodzieży z naszej szkoły. Z danych GUS wynika, ze średnio każdy Polak zużywa codziennie 92 litry wody wodociągowej, a Europejczyk aż 200 litrów. Nie jesteśmy świadomi ile naprawdę w ciągu każdego dnia zużywamy wody pitnej odkręcając kran. Nasza szkolna ankieta pokazała, że sami bardzo zaniżamy tę liczbę – podawana średnia to zaledwie 35 litrów. Uczniowie LCKZiU szukali możliwości rozwiązania tego problemu. W ramach konkursu „Logika ekologii” stworzyli kran, który ma mobilizować użytkownika do oszczędzania wody.

Jak to możliwe? Zaprogramowany wyświetlacz pokazuje bieżące zużycie wody w litrach, dodatkowo zapalają się kolorowe diody – najpierw zielona, później żółta, a na końcu czerwona, w miarę jak coraz większa ilość wody wypływa z kranu. Użytkownik widzi to zużycie i z pewnością szybciej zakręci kran.

Swój projekt uczniowie klas trzecich: Jakub Brzozowski, Filip Wysmulski, Anastazja Zawieja, Hubert Opaliński i Jarosław Choinacki zaprezentowali 24 maja w Trybunale Koronnym przed jury, w którego składzie zasiadali: przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin, Politechniki Lubelskiej, a także dyrektor Kom Eko oraz Nadleśniczy z Nadleśnictwa Lubartów. Konkurs zorganizowała Polska Fundacja Dzieci Młodzieży pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin. Opiekunem konkursu była pani Agnieszka Graboś.

Dziękujemy dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za wsparcie przy realizacji projektu.

Muka! Pozdrowienia, zauważyłem! A Wy?!