W dniach 7-10 kwietnia 2019 r. obyło się ostatnie Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w ramach projektu Erasmus+ „Społeczna Europa 2020: walka z wykluczeniem społecznym i ubóstwem w Unii Europejskiej”. Gospodarzem był Zealand Business College w Naesteved (Dania).
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Mateusz Fedor (klasa 2 TI) i Paweł Piekutowski (klasa 2 TCI) oraz nauczyciele: Pani Dorota Król i Pani Agnieszka Kowalska.
Pierwszy dzień prac projektowych był bardzo intensywny. Uczniowie pracowali w dwóch międzynarodowych grupach. Porównywali zgromadzone w macierzystych szkołach dane oraz tworzyli listę działań, które ich zdaniem pomogłyby zredukować wykluczenie społeczne i ubóstwo w ich krajach. Zakończeniem pracy uczniów była prezentacja wykonanych zadań.
Nauczyciele dyskutowali o stronie formalnej ostatniego etapu projektu, czyli o terminach i wymogach raportu końcowego, gromadzeniu niezbędnej dokumentacji oraz o upowszechnianiu projektu.
Interesującym spojrzeniem na problem wykluczenia i ubóstwa było spotkanie z Perem Thormodem Ernstsenem, 60 – letnim byłym mechanikiem w zakładach lotniczych, który po utracie pracy wielokrotnie doświadczył bezdomności. Opowiadał on o duńskich regulacjach prawnych w sprawie bezdomnych oraz o organizacji SAND, która stworzyła czasopismo „Hus Forbi” (traktujące o bezdomnych i przez bezdomnych sprzedawane).
Drugi dzień wizyty w Danii upłynął w Kopenhadze. Uczestnicy spotkania projektowego zwiedzili zamek Rosenborg oraz dzielnicę Chritiania, która ma status wolnego miasta i jest nieustająco problemem dla władz Danii. Mieszkańców tej dzielnicy można zaliczyć do ludzi wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem. Przewodniczką po Christianii była urocza starsza pani, Szwedka, która w 1977 roku przyjechała do Kopenhagi na wakacje i została w Christianii na zawsze.
Naestved i Kopenhaga zostaną w pamięci jako piękne, czyste miasta z urzekającą architekturą, a Duńczycy jako sympatyczni, pomocni i bardzo punktualni ludzie.