To wykształcenie bardzo pożądane na obecnym rynku pracy.
Operator obrabiarek skrawających obsługuje i utrzymuje w należytym stanie technicznym nowoczesne maszyny sterowane cyfrowo bądź programowo, jak i tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych.
Uczniowie kształcący się w tym zawodzie uczą się obsługi i nadzorowania pracy uniwersalnych, półautomatycznych i automatycznych obrabiarek skrawających, takich jak: tokarki, frezarki, szlifierki w tym obrabiarki sterowane numerycznie (CNC).
Nauka w naszej szkole umożliwia uzyskanie certyfikatu kwalifikacji zawodowej MEC.05 Użytkowanie obrabiarek skrawających.
Działalność zawodowa obejmuje między innymi:
przygotowywanie stanowiska pracy (zaznajamianie się z rysunkiem technicznym lub wzorcem, przygotowywanie narzędzi do pracy),
ustawianie parametrów i nadzorowanie pracy obrabiarek,
obsługa frezarek, tokarek i innych obrabiarek sterowanych przy pomocy komputera,
programowanie obrabiarek,
wykonywanie i czytanie rysunków technicznych,
ustalanie korekcji poszczególnych narzędzi zamocowanych w głowicy, w zależności od naddatku i innych czynników wpływających na dokładność obróbki,
czyszczenie i konserwowanie obsługiwanych maszyn, urządzeń i przyrządów.
Absolwenci tego zawodu znajdują zatrudnienie przede wszystkim w przedsiębiorstwach przemysłu metalowego i maszynowego, przedsiębiorstwach obsługowo-naprawczych, a także w innych działach gospodarki, zajmujących się wytwarzaniem.
Operator obrabiarek skrawających może pracować we wszystkich przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych, maszyn budowlanych, samochodów i ciągników, zakładach budowy i eksploatacji taboru kolejowego, budowy silników parowych, spalinowych i turbinowych, napędów hydraulicznych, wyposażenia samolotów i śmigłowców, itp.
Zapraszamy do kontaktu:
poczta@lckziu.lublin.eu,
81-747-03-78 i udziału rekrutacji.
Nie zwlekaj, dołącz do nas już dziś!