Przejdź do treści

Uczniowie LCKZiU tworzą urządzenie do przetwarzania butelek PET

Nasza szkoła już po raz kolejny bierze udział w projekcie Logika Ekologii prowadzonym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży wraz z norweskim Partnerem Newschool z Oslo.

Uczniowie z klas 3TA, 3TI, 4TK, 4TL, 4TM Technikum Mechanicznego wzięli udział w spotkaniach, dotyczących rozwijania umiejętności krytycznego myślenia młodzieży, rozwiązań z zakresu ekologii i ochrony środowiska, zagadnień związanych ze zmianami klimatu i wpływu naszych codziennych decyzji jako konsumentów dóbr społecznych na środowisko.

Problem, którym zajęli się w szczególny sposób, jest duża ilość sztucznych odpadów w środowisku naturalnym, dlatego stworzyli projekt „Wtryskarka do tworzywa z butelek PET”. Plastikowe odpady są rozprzestrzeniane na lądzie, zanieczyszczając rzeki, jeziora, lasy i łąki. To może powodować śmierć zwierząt i zakłócać naturalne cykle ekosystemowe. Kolejnym problemem który starali się rozwiązać jest to, że plastik jest substancją trwałą i rozkłada się bardzo powoli w porównaniu do innych odpadów. Większość plastikowych produktów potrzebuje setek lat, aby całkowicie się rozłożyć. W międzyczasie uwalniają one toksyczne substancje chemiczne do gleby i wód gruntowych, dlatego stworzyli rozwiązanie które pozwoli  na przetworzenie plastiku z pożytkiem dla człowieka – w ich projekcie plastik  jest wykorzystywany ponownie.

Inicjatywa ta ma na celu przetopienie butelek PET w użyteczne przedmioty, mające zastosowanie w życiu codziennym. Wtryskarka pozwala na przetapianie plastiku z butelek PET na doniczki, które mogą być wykorzystane do hodowli roślin. W naszej szkole młodzież uczy się zawodu ogrodnika i dzięki temu doniczki będą wykorzystane do nauki ogrodnictwa. Otrzymaliśmy wsparcie w postaci mentoringu pracowników Politechniki Lubelskiej i  pomocy nauczycieli naszej szkoły, za co dziękujemy.

Zarekomendowaliśmy do Rady Miasta Lublin działania, mające na celu ograniczenia w ilości wyrzucanych śmieci w szczególności butelek PET i podjęcie działań do przerabiania ich w przedmioty użyteczne. Uważamy, że  projekty ekologiczne mogą promować współpracę i mobilizację młodych ludzi, co prowadzi do budowania zaangażowania społecznego w kwestie ochrony środowiska.

Projekt Logika Ekologii finansowany jest z Funduszy Norweskich EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.