Opis zawodu
Przedmioty rozszerzone:
- Matematyka
- Fizyka
Języki obce:
- Angielski
- Niemiecki
Technik automatyk należy do zawodów stosunkowo nowych, powstałych w II połowie XX wieku. Technik automatyk – montuje, uruchamia i obsługuje zautomatyzowane urządzenia i instalacje. Przeprowadza przeglądy techniczne, diagnozuje usterki i awarie, dba o konserwację maszyn, a w razie potrzeby dokonuje napraw i remontów.Wystarczy dobrze się rozejrzeć, żeby dostrzec jak wiele jest wokół urządzeń ułatwiających nasze codzienne życie, które dzięki automatykom sprawnie pracują np. myjnie samochodowe, kasy samoobsługowe, maszyny do pakowania i sortowania produktów. Na poziomie inżynierskim automatycy projektują układy sterujące do maszyn przeznaczonych do konkretnych celów.
Automatyka wykorzystywana jest najczęściej w:
• liniach montażowych, pakujących, urządzeniach do transportu bliskiego, prasach, robotach;
• urządzeniach kontrolno-pomiarowych (czujniki, przetworniki, mierniki, wskaźniki, rejestratory, systemy wizyjne);
• urządzeniach wykonawczych (napędy, przepustnice, pompy dozujące i procesowe);
• urządzeniach sterujących ( sterowniki PLC, komputery przemysłowe);
• oprogramowaniu do kontroli i wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA:
Obecnie niemal wszystkie gałęzie przemysłu są zautomatyzowane, więc dobry automatyk nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem pracy. Technik automatyk może szukać pracy w dużych zakładach wytwórczych i mniejszych firmach wykorzystujących na liniach produkcyjnych i montażowych rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki przemysłowej. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa automatyk pozostaje jedynym specjalistą w tym zakresie lub jest częścią zespołu utrzymania ruchu. Praca w omawianym zawodzie wiąże się z przyjęciem na siebie odpowiedzialności za bezawaryjne funkcjonowanie maszyn i szybkie usuwanie ewentualnych usterek tak, aby wyeliminować rodzące koszty przerwy w produkcji.
Kolejną możliwością jest podjęcie pracy w firmach będących dostawcami rozwiązań z zakresu robotyki i automatyki przemysłowej na potrzeby swoich klientów, zajmujących się jej kompleksowym projektowaniem, produkcją, uruchomieniem i/lub serwisowaniem. Miejscem pracy technika automatyka może być także: placówka eksploatująca zautomatyzowane urządzenia np. aparaturę medyczną i diagnostyczną (szpital) lub budynek (najczęściej użyteczności publicznej czy biznesowej), wyposażony w zautomatyzowane instalacje w zakresie klimatyzacji, wentylacji, ochrony przeciwpożarowej i monitoringu.
Technicy automatycy często podejmują zatrudnienie jako programiści sterowników PLC, czyli urządzeń mikroprocesowych przeznaczonych do sterowania pracą maszyny, a także jako programiści systemów informatycznych nadzorujących przebieg procesu technologicznego lub produkcyjnego (SCADA, z ang. Supervisory Control And Data Acquisition). Wśród najczęściej pojawiających się ze strony pracodawców dodatkowych wymagań wobec kandydatów na stanowisko automatyka można wymienić posiadanie uprawnień SEP do 1 kW, prawa jazdy i znajomość języka angielskiego.